pogodamimowszystko

ULICA WAŁY GENERAŁA SIKORSKIEGO


Narożny neogotycki gmach (nr 8) utworzony w 1901 r. na pokrytej fosie staromiejskiej, określony istniał na stolicę Urzędu Powiatowego oraz Powiatowej Kasy Oszczędności. W czasie międzywojennym włączało się tu Starostwo Powiatowe, po 1945 r. Prezydium Powiatowej Rady Narodowej, oraz z 1975 r. Urząd Miejski. Jego twórca Hugo Hartung (i autor projektu wieży kościoła Świętego Ducha) świadomie nawiązywał do wczesnego gotyku z okresów krzyżackich.

 

W bliskim poziomu wzniesiono nieco później w 1903 r. budynki Policji (nr 10 i 12) natomiast w latach 1903-1904 kościół ewangelicki pod hasłem św. Szczepana (nr 14), użytkowany już przez własną gminę ewangelicko-augsburską, i ponad dodany już gmach miejskiej Straży Pożarnej (położony przy ul. Prostej 32).

Muzeum Etnograficzne (nr 19). Zajmuje kraje na plantach, wyposażonych w tle dawnych fortyfikacji miejskich, i stało zdobyte w 1959 r. jako niezależna placówka, wykonująca jednocześnie funkcje społeczno-oświatowe i naukowo-badawcze.
Arsenał - muzeum -
http://www.his.uni.torun.pl/~wn/palac/zchelm/torun.htm
fot. Wiesław Nowosad
Zespół muzealny skupia się z poprzedniego arsenału artyleryjskiego oraz dostawionego do niego prosto obiekcie z 1962 r. Klasycystyczny gmach arsenału (60 m długotrwały i 15 m pełen) powstał w 1824 r. na środowisku zburzonego wówczas kościoła św. Wawrzyńca. Dobrze dostosowana do opieki budowla jest odpowiednio wzięte stropy, podparte dwoma rodzajami słupów po brzegach i niezawodnymi arkadami trwającymi przez środek, i dodatkowo pomosty do obszar również strzelnice w murach. W odrestaurowanym w 1958 r. gmachu zawiera się stała ekspozycja sztuki ogólnej i zajęcia ziem Polski północnej, oraz w odmiennym domu wystawa poświęcona tradycji rybołówstwa.
Za Muzeum zorganizowany został Park Etnograficzny, typu skansenowskiego, o wielkości 1,7 ha. Zebrano w nim gospodarki i domy kaszubskie i kujawskie, w jakich prezentowane są stare lekarstwa oraz meble gospodarcze. Na jego kraju, w kamienicy kaszubskiej z podcieniem, włącza się stylowa kawiamia "U Damroki".