pogodamimowszystko

Torunianie wstąpiliśmy do cerkwi św. Mikołaja Cudotwórcy [ZDJĘCIA]

 


Artykuł dostępny w konstrukcjach bezpłatnego limitu prenumeraty cyfrowej
W ubiegłą niedzielę obchodziliśmy Światowy Dzień Przewodnika Turystycznego. Przewodnicy zaprosili torunian do grupowego i darmowego zwiedzania udanych a niejednokrotnie mało widocznych miejsc. Samym spośród nich stanowiła cerkiew przy ul. Podgórnej 69.

Stary budynek płynie z 1888 r., zaplanował go własny budowniczy Geittner, i do sieci wykorzystano przedmiotów z rozbiórki dworca Toruń Miasto. Najpierw stanowił aktualne kościół ewangelicko-luterański, wspólnota prawosławna zdobyła go podczas II wojny światowej.

Jedynym spośród najfajniejszych i najbogatszych obiektów w jest dębowy ikonostas z XIX w., wychodzący ze zniszczonej w 1925 r. cerkwi św. Mikołaja we Włocławku. Stworzony istnieje w zupełnie specyficznym monachijskim stylu, ikony napisali i muzycy ze grupy kijowskiej.

Dziś do grupy prawosławnej w Toruniu chodzą przede wszelkim wierni pochodzenia rosyjskiego, litewskiego, ukraińskiego i białoruskiego, przecież nie brakuje Polaków. Naturalne dla ludzi nabożeństwa pracują się w dowolną sobotę w zbiorze cerkiewno-słowiańskim, tylko kazania mówione są po polsku.

Po cerkwi oprowadził torunian i barwnie informował o jej akcji duszpasterz toruńskiej wspólnoty prawosławnej ks. ppłk Mikołaj Hajduczenia.